Mierzymy otaczający nas świat
Email

Zdalnie sterowane laboratorium fizyczne - fizyka klasyczna!


 

Zdalnie Sterowane Laboratorium Fizyczne - Fizyka Klasyczna

Nie zawsze można przygotować pokaz doświadczenia w czasie lekcji. Najczęściej brak po prostu pieniędzy na wyposażenie szkolnej pracowni fizycznej. W dzisiejszych czasach można jednak wykorzystać Zdalnie Sterowane Laboratoria Fizyczne i pokazać uczniom doświadczenia wykonywane za pośrednictwem internetu, tak jak nauczyliśmy się już wykorzytywać na lekcjach zdalnie sterowane  teleskopy i radioteleskopy.

logo professor JodlProfesor Hansjorg Jodl z Politechniki w Kaiserslautern w Niemczech stworzył wraz ze współpracownikami Portal Zdalnie Sterowanych Eksperymentów.

Professor Franz Schauer z Politechniki w Zlinie razem ze współpracownikami z Republiki Czeskiej i Słowacji stworzyli specjalny standard zwany ISES  (Intelligent School Experimental System) który posłużył do stworzenia strony internetowej poświeconej zdalnie sterowanym eksperymentom fizycznym.

UBiałystokInstytut fizyki doświadczalnej Uniwersytetu w Białymstoku oferuje zestaw zdalnie sterowanych doświadczeń w dziedzinie magnetyzmu.

 Wszystkie eksperymenty wykonuje się "naprawdę" - to nie są symulacje! Wystarczy skorzystać ze zwykłej przeglądarki. Nie ma absolutnie żadnej możliwości aby cos zepsuć, wszystkie eksperymenty są odpowiednio zabezpieczone, więc można po prostu rozluźnić się i przystąpić do badań. Kliknij na link do Portalu lub na poniższe obrazki i rozpocznij karierę badacza atomów i cząstek. Uwaga! Większość eksperymentów posiada dokładną instrukcje oraz zestaw problemów do przedyskutowania. Wszystkich użytkowników zachęcamy do zapoznania sie z instrukcją przed rozpoczęciem wykonywania doświadczenia.

 

 Prawo Ohma w VIII LO  Photovoltaic cell experiment

Prawo Ohma
  VIII LO, Katowice, Polska

  Ogniwo słoneczne
  Republika Czeska 

 Electromagnetic induction  Photovoltaic cell experiment

Indukcja elektromagnelyczna
  Republika Czeska

  Ogniwo słoneczne
  Republika Czeska 

 Water level control experiment  Wind tunnel experiment

Sterowanie przepływem  wody
Republika Czeska 

Tunel aerodynamiczny
TGZ GmbH, Niemcy

 oscilloscope  diffraction and interference

Oscyloskop
TU Kaiserslautern, Niemcy

Dyfrakcja i interferencja
Dillingen, Niemcy
 oscilloscope  diffraction and interference

Wymuszony oscylator
Republika Czeska 

Dyfrakcja na szczelinie
Republika Czeska